Papiery do decoupage. Poznaj poszczególne ich rodzaje

Ozdobne papiery są podstawowym materiałem używanym w technice decoupage. Dostępne są w kilku rodzajach, różniących się między sobą nie tylko efektem, jaki uzyskasz po ich naklejeniu, ale również sposobem aplikacji. Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z decoupage i zastanawiasz się, jaki papier będzie dla Ciebie najlepszy, zapraszamy do zapoznania się z naszym krótkim poradnikiem.

Papiery klasyczne

Papiery klasyczne, jak sugeruje sama ich nazwa, wyglądem i strukturą przypominają zwyczajny papier. Dostępne są w szerokiej palecie wzorów oraz w różnych rozmiarach. Przed przyklejeniem papier klasyczny należy zamoczyć na kilka minut w wodzie, następnie odsączyć na ręczniku, a dopiero potem przykleić na ozdabiany przedmiot. Cieńszy papier klasyczny charakteryzuje się gramaturą 60 g/m2, a grubszy nawet 100 g/m2. Jest grubszy niż inne rodzaje papierów do decoupage, przez co wymaga większej liczby warstw lakieru, by stać się niewyczuwalny na dekorowanym przedmiocie.

Papiery ryżowe

Papiery ryżowe charakteryzują się lekko włóknistą strukturą, dzięki czemu nadają się idealnie do ozdabiania przedmiotów, którym chcesz nadać rustykalny wygląd. Choć są cieńsze niż papiery klasyczne, wyróżniają się wysoką wytrzymałością na klej, wodę oraz promieniowanie słoneczne, dzięki czemu są doskonałym wyborem dla początkujących adeptów techniki decoupage. Papier ryżowy możesz naklejać na obiektach wykonanych z różnych materiałów: szkła, metalu, styropianu, drewna, płyty MDF i wielu innych. Możesz z powodzeniem stosować go na przedmiotach o obłej powierzchni.

Papiery soft

Papiery soft są niezwykle cienkie i półprzezroczyste, jednak podobnie jak inne papiery do decoupage nie tracą kolorów pod wpływem światła słonecznego i mediów. Dzięki swojej delikatnej strukturze ściśle przylegają do powierzchni dekorowanego przedmiotu. Można za ich pomocą dekorować zarówno płaskie, jak i zaokrąglone przedmioty wykonane z drewna, metalu, szkła, styropianu czy tektury. W porównaniu z innymi rodzajami papieru do utwardzenia wzoru naniesionego za pomocą papieru soft nie trzeba stosować dużych ilości lakieru – zazwyczaj wystarczą dwie lub trzy jego warstwy.

A może… własny papier?

Jeśli żaden ze wzorów papieru do decoupage dostępnych w sklepach nie spełnia Twoich oczekiwań, możesz zdecydować się na samodzielny wydruk wymarzonego obrazkaObrazek z drukarki możesz wykorzystać jako papier do decoupage lub przenieść wzór na inną powierzchnię, na przykład za pomocą specjalnego papieru do transferu. Jeśli decydujesz się na ten drugi sposób, pamiętaj, by wydrukować go jako odbicie lustrzane ­­­– tłumaczy nasza ekspertka ze Sklepu Plastycznego 24 w Otwocku. Jaką drukarka będzie najlepsza do tego zadania? Wydruk powinien być wykonany na drukarce laserowej. Dzięki temu będzie odporny na wilgoć, a także podatny na klejenie i lakierowanie. Wydruk z drukarki atramentowej będzie musiał być zabezpieczony przed naklejeniem za pomocą cienkich warstw lakieru – kończy nasza rozmówczyni.

Komentarze

Komentarze dodane przez użytkowników