Muzyka i społeczeństwo

Czym jest muzyka dla społeczeństwa? Skąd się bierze ta potrzeba uderzenia rytmicznych fal dźwiękowych w uszy większości z nas. Co ciekawe nad przesłankami psychologicznymi i fizycznymi tego zjawiska niewielu się zastanawia. Raczej muzyka kojarzy się z uduchowieniem, nawet nierzadko z rodzajem przeżycia metafizycznego. 

Rytm od zarania ludzkości był czymś ważnym i spełniał dużej mierze na początku również rolę narzędzia religijnego misterium, na przykład związanego z przebłaganiem duchów.

Z czasem muzyka jako zjawisko samo w sobie zaczęła iść niejako dwoma nurtami - ludycznym i bardziej elitarnym. Lud sam komponował pieśni, choć nie dla celów koncertowych ale bardziej dla integracyjnych. Elitom zaczęli tworzyć kompozytorzy. 

Wiek XX - przełom 

Wiek XX okazał się wyraźnym przełomem jeśli idzie o rodzaje muzyki i jej wpływ na trendy społeczne. Oczywiście w wielu wypadkach mamy tu sprzężenie zwrotne, bowiem nie zawsze łatwo jest określić - co było pierwsze - jajko czy kura? Czy towarzyska frywolność początków XX wieku była pierwsza, czy przyczyniła się do tego wyraźna ekspansja jazzu, zwłaszcza swingu. 

Na pewno furtkę dla większych swobód (również seksualnych)  mozolnie zaczęły już szerzej otwierać dziewiętnastowieczne feministki. 

Mamy też już za sobą tysiące utworów znanych kompozytorów tak zwanej muzyki poważnej, której nadal słuchają tylko elity. 

Potem następują w odstępie dwudziestoletnim dwa największe kataklizmy XX wieku, zaś druga wojna światowa i dojście komunistów do władzy w tak zwanych Krajach Demokracji Ludowej, powoduje to, że sztuka (w tym muzyka) z zachodu traktowana jest jako zdegenerowana. Dopiero druga połowa lat 50. pozwala na "przemycanie" jazzu do Polski. Od tego czasu i do tej pory jesteśmy w tej dziedzinie światową potęgą. 

Potęga Beatlesów 

Zdecydowanie rewolucją okazało się nadejście big beatu, zwłaszcza w osobach czterech młodych muzyków z Liverpoolu, czyli Beatlesów. Stali się oni ewidentnym przykładem tego, że grupa muzyczna może kreować nie tylko pewien muzyczny styl, ale również modę i styl ubierania się. Mniej więcej w tym samym czasie pojawiła się Twiggy, sławna modelka, która wykreowała charakterystyczny typ kobiecej sylwetki. 

Mimo to muzyka nieodłącznie zaczęła się kojarzyć z konkretnym ubiorem i sposobem bycia. Inaczej się zachowywali i ubierali, ci którzy słuchali muzyki psychodelicznej, inaczej hard rockowcy, inaczej wykonawcy new romantic, jeszcze inaczej hip hopowcy. Każdemu z tych stylów towarzyszył odmienny ubiór i zarazem sposób bycia.

Komentarze

Komentarze dodane przez użytkowników