Rodzaje głośników do komputera

Jednym z najbardziej przydatnych rodzajów akcesoriów komputerowych są zestawy głośników zewnętrznych. Są to z resztą na tyle uniwersalne akcesoria, że w razie potrzeby można je zastosować także z innymi rodzajami urządzeń elektrycznych. Obecnie na rynku dostępnych jest bardzo dużo rodzajów zestawów głośników komputerowych, które mogą się składać z różnego typu elementów, m.in. z dodatkowego subwoofera, pilota, a czasami nawet mogą mieć specjalną konsolę do sterowania. W artykule dokładniej opisujemy rodzaje głośników komputerowych oraz doradzamy, na co zwracać uwagę podczas ich wyboru.

Rodzaje dostępnych konfiguracji głośników komputerowych

Poszczególne zestawy głośników komputerowych różnią się od siebie przede wszystkim ilością zastosowanych głośników oraz elementów dodatkowych. Najprostsze zestawy głośników składają się po prostu z dwóch głośników. Są to zestawy 2.0. Nieco bardziej skomplikowane zestawy głośników oprócz tego posiadają także donośny subwoofer, który jest w stanie emitować potężne basy, dzięki czemu jeszcze bardziej zwiększa jakość dochodzących dźwięków. To są zestawy głośników 2.1.

To jednak nie są jedyne możliwości i bardziej wymagający miłośnicy dobrych dźwięków mogą się jeszcze zdecydować na zestawy głośników 5.1 i zestawy 7.1. czyli z odpowiednio z pięcioma lub siedmioma głośnikami. Im więcej głośników, tym ma się możliwość zapewnienia sobie lepszego, bardziej przestrzennego dźwięku. Trzeba jednak wtedy dobrze porozstawiać większą ilość głośników po pomieszczeniu.

Poszczególne rodzaje głośników komputerowych mogą się od siebie różnić także sposobem połączenia z komputerem lub z innymi urządzeniami. Najpopularniejsze cały czas są głośniki przewodowe, które po prostu zapewniają najstabilniejsze połączenie i brak zakłóceń podczas odtwarzania. Są to przede wszystkim głośniki USB. W sklepach komputerowych bez problemu można jednak także kupić głośniki z obsługą bezprzewodową Bluetooth.

Na jakie parametry głośników powinno się zwracać uwagę podczas ich zakupu?

Jak tłumaczy nasz rozmówca, doradca klientów ze sklepu internetowego z akcesoriami komputerowymi, także z wysokiej jakości urządzeniami i akcesoriami Audio Minido.plOczywiście ilość znajdujących się w wybranym zestawie głośników, to nie jest jeszcze gwarancją osiągnięcia wyśmienitej jakości dźwięku. Głośniki te muszą bowiem jeszcze odpowiednią specyfikację.

Do najważniejszych parametrów głośników należą przede wszystkim:

  • - Dolna i górna częstotliwość – Zasada jest bardzo prosta, im niższa jest dolna częstotliwość, tym odtwarzany dźwięk będzie pełniejszy.
  • - Moc MRS – Współczynnik mocy MRS określa rzeczywistą moc głośników i ich maksymalną głośność. Warto wiedzieć, że w przypadku wyboru zestawów głośników z subwooferem, moc głośników jest podawana oddzielnie.
  • - Rozmiar i sposób wykonania przetworników – Rodzaj zastosowanego w głośnikach przetwornika oraz materiał, z którego został wykonany będzie miał duże znaczenie dla jakości i wyrazistości dźwięku. Zazwyczaj elementy te są wykonane z membrany.

Oprócz tego istotne również będą takie elementy, jak typy podłączenia (RCA, USB lub słuchawkowe) oraz dostępne wejścia i wyjścia, za pomocą których będzie można podłączyć głośniki do komputera lub do innych urządzeń i odtwarzaczy muzycznych.

Komentarze

Komentarze dodane przez użytkowników