Yerba mate – Ameryka Południowa na wyciągnięcie ręki

Historia yerba mate

Historia naparów z yerba mate jest dość długa, bowiem rdzenni mieszkańcy Ameryki Południowej sięgali po nie już kilkaset lat temu. Przygotowuje się je z suszy składających się z liści i łodyg ostrokrzewu paragwajskiego. To drzewo występujące naturalnie jedynie na terenie Argentyny, Brazylii i Paragwaju. Dlaczego terytorium występowania jest tak ograniczone? Ostrokrzew paragwajski wymaga bowiem specyficznych warunków, takich jak odpowiednia wysokość nad poziomem morza, gleba, temperatura czy wilgotność. Mówi się, że jako pierwsza właściwości yerba mate doceniła rdzenna ludność z plemienia Guarani. Obecnie napój ten uznawany jest za narodowy m.in. w Argentynie, Urugwaju i Paragwaju i odgrywa on bardzo istotną rolę kulturową. Yerba mate pijają tam wszyscy - biedni i bogaci, starsi i młodsi. W Argentynie ludzie gromadzą się nad jednym naczyniem i spożywają yerbę po kolei - ten rytuał ma ich jednoczyć i wzmacniać więzi międzyludzkie.

Yerba mate – właściwości

Cechą charakterystyczną naparów z ostrokrzewu paragwajskiego jest typowa goryczka. Smak i aromat w dużej mierze zależą jednak od sposobu uprawy i produkcji - nietrudno domyślić się więc, że na rynku dostępne są dziesiątki rodzajów yerba mate! Łączy je jednak ważna właściwość - ostrokrzew paragwajski zapewnia pobudzenie organizmu. Niektóre produkty wzbogacone są ekstraktem z guarany lub guaraną mieloną - guarana jest bowiem owocem bogatym w naturalną kofeinę, która dodatkowo wzmacnia pobudzający efekt. Yerba mate z guaraną to połączenie goryczki z orzeźwieniem i świetna propozycja dla osób potrzebujących dodatkowej stymulacji. Yerba mate zawiera również mnóstwo witamin i minerałów potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu, a systematyczne spożywanie może zapobiegać niedoborom.

Zestaw do yerba mate – jaki wybrać?

Specyficzny sposób przygotowywania naparów z ostrokrzewu paragwajskiego sprawia, że konieczne jest wykorzystanie specjalnych akcesoriów. Co powinien zawierać dobry zestaw do yerba mate? Najważniejsze są tykwa i bombilla. Tykwa to inaczej naczynko do yerba mate - może być ceramiczna, drewniana, a nawet aluminiowa. Jej kształt umożliwia usypanie z suszu kopca, który umożliwia kilkukrotne zalewanie go bez utraty smaku i aromatu. Bombilla, z kolei, to specjalna rurka filtrująca, dzięki której można delektować się klarownością naparu. Te i wiele innych najlepszej jakości akcesoriów do yerba mate kupisz w sklepie Poyerbani.pl.

Komentarze

Komentarze dodane przez użytkowników