Jak wybrać procesory i efekty do gitary elektrycznej?

Nowoczesne technologie sprawiły, że obecnie raczej trudno posłuchać gitary elektrycznej w jej dźwięcznej, czystej barwie. Dziś łączy się ją z procesorami dźwięku, które wpływają na końcowe brzmienie instrumentu. Na rynku mamy duży wybór efektów gitarowych, które pozwalają na uzyskanie różnych brzmień w gitarze.

Osoby dopiero rozpoczynające swoją przygodę z gitarą poznają trzy typy efektów. Pierwsze z nich, wpływające na gain (np. przester, booster, kompresor itp.), zmieniają dynamikę lub głośność sygnału gitarowego. Do drugiej grupy należą Chorus, Flanger czy Phaser, które zmieniają dźwięk poprzez modulację, filtrację częstotliwości lub modyfikację wysokości dźwięku. Ostatnie efekty gitarowe to Reverb i Delay, które dodają trzeci wymiar i wpływają na poczucie przestrzenności.

Różnica pomiędzy tymi efektami jest dość subtelna. Przestery działają na zasadzie odcinania wierzchołków fali, a tym samym filtrowania sygnału. Natomiast Reverb to pogłos stwarzający wrażenie gry w pomieszczeniu ze słyszalnymi odbiciami dźwięku. Efekty modelujące takie jak Chorus dodają gitarze charakterystycznego „kosmicznego” brzmienia.

Rodzaje kostek do efektów gitarowych

Każda kostka wykorzystywana przez gitarzystę ma do spełnienia pojedynczą funkcję. Aby ją uruchomić, wystarczy nacisnąć ją nogą. Dzięki temu muzyk może zmieniać brzmienie gitary pomiędzy utworami, a także w ich trakcie. Kostki do efektów gitarowych różnią się między sobą także budową. Niektóre z nich mają wiele pokręteł, zdarzają się także takie wyposażone tylko w jedno pokrętło. To zasadnicza różnica, ponieważ więcej pokręteł oznacza szersze pole manewru w modelowaniu brzmienia.

Bardzo przydatna dla gitarzysty jest funkcja true bypass. Usuwa ona wpływ włączonego efektu na końcowe brzmienie, ponieważ powoduje ominięcie wyłączonego efektu przez sygnał z przetworników. Bez tej technologii nawet po wyłączeniu efekty nadal nieznacznie zniekształcają sygnał.

Obecnie na rynku można znaleźć dwa rodzaje kostek - analogowe i cyfrowe. Każda z nich ma inne funkcje. Analogowe potrafią brzmieć tradycyjnie i staromodnie, natomiast cyfrowe wykorzystują nowe technologie i możliwości. Profesjonalni gitarzyści najczęściej korzystają z obu rodzajów kostek.

Podstawowe efekty gitarowe

Efekty gitarowe są zróżnicowane, dlatego warto przybliżyć chociaż podstawowe ich typy. Na przykład Distortion to efekt, który sprawia, że dźwięk po przejściu przez kostkę jest mocno zniekształcony. To najmocniejszy z przesterów, charakteryzujący się metalicznym piaskowym brzmieniem.

Overdrive to efekt, który przesterowuje dźwięk. Dobrze sprawdza się przy riffach, ponieważ charakteryzuje dużą klarownością dźwięku, jest przesterem zwykle wbudowanym we wzmacniaczu.

Chorus działa na zasadzie mieszania dźwięku wychodzącego z gitary z brzmieniem zdublowanej gitary minimalnie opóźnionej. Każda kostka tego typu pozwala na regulację oddalenia w czasie sygnału zdublowanego od oryginalnego.

Delay powoduje, że dźwięk zagrany na gitarze jest powtarzany kilka razy w równych odstępach, jednak każda kolejna nuta staje się coraz cichsza.

Kupując efekty gitarowe, warto zaopatrzyć się także w przydatne akcesoria. Niezbędne są kable, którymi trzeba połączyć poszczególne efekty, zasilacz, a w przypadku kilku efektów - także multizasilacz oraz pedalboard. 

Komentarze

Komentarze dodane przez użytkowników