Agroturystyka - trudna decyzja

Jednak nic gorszego jak nie próbować wymarzonej zmiany w swoim życiu mając do tego określony, materialny pretekst. Bywa przecież, że życie wielu osób sprowadza się do powiedzenia: "Kto nie ryzykuje ten nie ma". Przecież przykłady takich w dużej mierze ryzykanckich posunięć w kierunku agroturystyki mamy choćby w mazowieckiem.

Element rozwagi

Oczywiście ryzyko i szaleństwo, i tu powinny mieć swoje granice. Decydując się na zamieszkanie na wsi i prowadzenie gospodarstwa agroturystycznego przeliczmy na początku dokładnie nasze zasoby finansowe i spróbujmy rozejrzeć się za możliwością pozyskania środków zewnętrznych.

I tu, choć niektórzy podchodzą do tego z dystansem, zawsze sprawdzi się precyzyjny, realny biznesplan z dokładnym badaniem rynku. To może się wiązać z wyszukaniem i zagospodarowaniem konkretnej niszy w tej dziedzinie.

Pamiętajmy, że obliczenie kosztów nie może być powierzchowne -  bardzo często pozornie drobne czynności, choćby prace wykończeniowe będą stanowiły gros wszystkich kosztów.

Profesjonalizm niezbędny

Decydując się na prowadzenie agroturystyki, należy mieć na uwadze i to, że współczesny klient gospodarstwa jest coraz bardziej wymagający. Ten klient coraz rzadziej będzie kwaterował tam, gdzie pokoje nie mają osobnych łazienek, gdzie nie umożliwia się zagospodarowania czasu dzieciom, gdzie są obecne agresywne psy.

Ponadto warto jest skorzystać ze szkoleń dotyczących obsługi gospodarstwa. Z tym wiąże się również przynajmniej kilka aspektów, choćby nie narzucanie się gościom albo uwzględnienie wśród gości osób o różnych predyspozycjach zdrowotnych - na przykład alergików i niepełnosprawnych.

Profesjonalizm i poczucie estetyki właścicieli jest już widoczny na samym początku. Wiele nam o nich mówi zagospodarowanie najbliższego otoczenia lub wnętrza. Jeśli są na to środki to nie zaszkodzi skorzystać z usług profesjonalisty, na przykład od projektowania krajobrazu. Pamietajmy, że wnętrze gospodarstwa agroturystycznego powinno być zarówno estetyczne, jak i przytulne.

W dzisiejszych czasach ogromne znaczenie ma promocja w sieci. Zatem nie obejdzie się bez profesjonalnej strony internetowej wraz fanpage'em na którymś ze znanych portali społecznościowych.

Komentarze

Komentarze dodane przez użytkowników