Popularna wędka do spinningu

Wędkarstwo spinningowe jest bardzo popularną metodą połowu ryb. Oczywiście, poza odpowiednio dobraną wędką i kołowrotkiem, bardzo ważną rolę odgrywa także przynęta, która może być woblerem, twisterem, ripperem czy błystkiem, doskonale imitującym zachowanie małych rybek. Jest to bowiem metoda przeznaczona do połowu ryb drapieżnych.

Jaki sprzęt?

Do metody spinningowej używa się najczęściej wędzisk o długości od 1,5 do ponad 3 metrów. Warto przy tym zwrócić uwagę, że długość powinna być zależna od tego, czy łowienie będzie odbywało się z brzegu, czy z łódki. Do łowienia z brzegu lepiej jest wybrać nieco dłuższą wędkę, ze względu na utrudnienia w postaci bujnej roślinności. Pozwala to na dalsze rzuty, jak i lepsze manewrowanie przynętą.

Do łowienia z łódki, najlepiej sprawdzą się krótsze kije, którymi dużo łatwiej można się posługiwać. Powinny mieć także krótszy dolnik.

Bardzo ważne jest również dobranie odpowiedniego kołowrotka. Najlepiej sprawdzą się te od znanych producentów, którzy są gwarantem najwyższej jakości sprzętu. Warto zwrócić uwagę na rozmiar i średnicę szpuli, ponieważ to ten parametr decyduje, do połowu których gatunków ryb najlepiej posłuży dany sprzęt. Na przykład kołowrotek o rozmiarze 2000 lub 2500 nadaje się do łowienia pstrągów, jazi czy kleni. Zaś 2500, 3000 i 4000 będą odpowiednie do połowu bardziej agresywnych ryb, takich jak szczupak czy boleń.

Kolejną cechą przy doborze kołowrotka jest hamulec. Istnieją dwa jego warianty: przedni i tylny. Najbardziej popularny jest kołowrotek z przednim hamulcem, który pozwala na precyzję podczas łowienia ryb.

Najlepszy model

Jeśli zależy ci na wyborze jak najlepszego sprzętu, przeznaczonego do łowienia metodą spinningową z brzegu bądź z łódki, powinieneś zwrócić uwagę na wędki spinningowe od znanych producentów. Tylko one odznaczają się wysoką jakością i wykonaniem. Gwarantują nie tylko wysoką wytrzymałość, ale także zapewniają komfort podczas połowu.

Przykładem bardzo dobrej wędki może być wędka Shimano Poison Adrena 1,98M 3-10G, która oferuje jedne z najlepszych na rynku parametrów. Dzięki zastosowanej w niej technologii Spiral X możesz uniknąć skręcenia blanku. Wędzisko zostało tak skonstruowane, że zapewnia idealną pracę podczas ugięcia i niebywałą szybkość podczas rzutu oraz w trakcie holowania ryby. Uchwyt kołowrotka, który został zaprojektowany przez firmę Shimano, sprawia, że wibracje są przenoszone na rękę wędkarza, co z kolei przekłada się na idealne wyczucie przynęty i ryby. Dzięki czułości zwiększonej o 30% w stosunku do tradycyjnych wędek, odbiór delikatnych brań jest bardzo prosty. Dodatkowym atutem tej wędki jest idealne wyważenie. Zastosowane karbonowe elementy znacząco zmniejszają wagę, co jest ważnym parametrem przy metodzie spinningowej.

fot. materiały prasowe

Komentarze

Komentarze dodane przez użytkowników