Wnętrze mieszkania - sposoby na ściany

Planując wystrój mieszkania zarówno w bloku, jak i w domu jednorodzinnym dobrze jest mieć projekt nie tylko kształtu pomieszczeń, ale i koloru ścian. Natomiast ściany mogą nie tylko być pomalowane farbami, ale choćby wyklejone tapetą lub fototapetą, tym bardziej że ta akurat wróciła do łask.

Chociaż obecnie do zagospodarowania ścian wykorzystujemy nie tylko farby, tapety i fototapety, ale również elementy ceramiczne, na przykład zestawy mozaikowe otoczone tynkiem. Bywa, że ktoś stosuje imitacje belek zarówno na ścianach, jak i na suficie. Nie są czymś odosobnionym pojedyncze ściany "szczelnie" zawieszone obrazami, obrazkami lub innymi podobnymi pamiątkami.

Tapety i fototapety

Nierzadko podejmujemy decyzję o remoncie i zmiany wystroju starego mieszkania rezygnując z przecierania tynku szukając innych sposobów na wizualne wyrównanie ściany. Wtedy wyjściem mogą okazać się tapety i fototapety. Jeśli ściany mają wyraźne rysy i nierówności to w ich niwelowaniu dobry efekt może dać fototapeta fizelinowa, a właściwie - winylowa. Taka fototapeta ma grubszy fizelinowy podkład, nadaje się do wielokrotnego mycia. Mimo to posiada jeden istotny mankament - nie pozwoli oddychać ścianom, jeśli ją ułożymy na zbyt dużej powierzchni.

Przeciwieństwem w tym aspekcie okazuje się fototapeta lateksowa o strukturze syntetycznego papieru. Można ją również zmywać przy lżejszym nacisku.

Najpopularniejszą jest fototapeta (lub po prostu tapeta) w formie folii samoprzylepnej. Ta jednak bardziej nadaje się na ściany o gładkiej powierzchni. Chociaż też nie zaleca się oklejania nią dużych płaszczyzn ścian, ponieważ i ta nie przepuszcza powietrza.

W celu optycznego powiększenia pomieszczenia stosowane są coraz częściej fototapety drukowane metodą 3D dające wrażenie trójwymiarowości. Takie są najczęściej produkowane na podkładzie fizelinowym. Można je polecić również w celu dodania "oddechu" małym pomieszczeniom, choćby łazienkom w blokach.

Farby fakturowe i strukturalne

Nierówności ścian możemy zniwelować stosując różnego rodzaju farby fakturowe i strukturalne. Część z nich tworzy na ścianie określoną strukturę, na przykład imitację piaskowca lub innej skały. Mogą mieć strukturę innego materiału, na przykład zamszu. Mogą też zawierać drobinki kwarcu. Na ścianie układa się je różnymi narzędziami, między innymi wałkiem lub szpachelką.

Dodatkowo niedoskonałości powierzchni ścian możemy również niwelować przy pomocy - tynków dekoracyjnych, farb laserunkowych, lakierów dających efekt spękań lub stiuków weneckich.

Komentarze

Komentarze dodane przez użytkowników

~Martyna 5.185.1[...]

I tak z doświadczenia wiem - że planowanie nie zawsze jest zgodne z efektem końcowym. Szczególnie jeśli w domu jest więcej niż jedna osoba z "pomysłami".

2018-06-06 10:39:58