Spieki kwarcowe, co to takiego?

Robią od niedawna furorę i stały się konkurencją dla popularnych okładzin, nie tylko ściennych ale i podłogowych. Są także konkurencją dla blatów. Wykorzystywane są do produkcji mebli. W Polsce nazywane są spiekami kwarcowymi, na zachodzie bardziej pod nazwą "laminam" w nawiązaniu do firmy je produkującej.

Technologia

Jeśli idzie o technologię produkcji to śmiało można je zaliczyć do sztucznego kamienia, bowiem podstawowy skład spieków kwarcowych stanowią między innymi - iły łupkowe, granulat kwarcowy lub granit. Materiał ten jest prasowany pod ogromnym ciśnieniem dochodzącym do 8000 ton na metr kwadratowy. Potem jest spiekany w temperaturze 1220 stopni. Są wersje ekologiczne spieków kwarcowych, są też z dodatkiem żywicy epoksydowej jako łącznika i utrwalacza. Chociaż w reklamie bardziej podkreślany jest walor ekologiczny tego produktu.

Niektóre płyty mają na spodzie wtopioną elastyczną siatkę przez co stają się bardziej elastyczne. Ich grubość zwykle nie przekracza 3 mm, co pozwala je wykorzystywać do oklejania bardziej urozmaiconych powierzchni.

Właściwości

Płyty produkowane tą technologią mogą mieć powierzchnię o różnych wzorach z imitacją skał włącznie. Niektóre bywają pokrywane powierzchnią antybakteryjną albo szklanym włóknem. Spieki kwarcowe mogą zatem stanowić rdzeń innych produktów. Tym bardziej że są około dziesięć razy lżejsze od kamieni naturalnych.

W porównaniu z kamieniem naturalnym godną podkreślenia właściwością spieków kwarcowych jest ich zdecydowanie mniejsza nasiąkliwość, jeśli idzie o wilgoć. Są one odporne wszelkie rozpuszczalniki naturalne nie zmieniają swojego zabarwienia nawet pod wpływem dużego natężenia promieni UV. Wykorzystywane do wyłożenia elewacji są odporne na graffiti.

Sposoby wykorzystania spieków kwarcowych

Oprócz wymienionych warto jest mieć na uwadze również to, że w zależności od przeznaczenia należy wykorzystywać spieki kwarcowe różnej grubości. Cieńsze (np. 3 mm) mogą nadawać się do aranżacji ścian w kuchni. Doskonale sprawdzają się w miejscach wilgotnych, takich jak łazienka lub basen.

Jeśli zamierzamy "Laminamem" wyłożyć podłogę to wybieramy grubszy. Ponadto spieki kwarcowe mogą mieć różną fakturę. Wykorzystane do ścian kuchennych świetnie można czyścić detergentami. Producent spieków kwarcowych daje gwarancję na 25 lat.

Montaż

Pamiętajmy, że póki co największy wymiar płyty ze spieków kwarcowych to 3240 na 1620 mm. Mocuje się je za pomocą kleju. Oczywiście płyty można docinać. Przed montażem najlepiej jest wynająć fachowca lub przynajmniej z nim skonsultować.

Komentarze

Komentarze dodane przez użytkowników