Bezpieczne zakupy za pomocą karty bankowej przed świętami

Choć największa gorączka świątecznych zakupów wciąż jeszcze przed nami, większość z nas powoli zaczyna się rozglądać za podarunkami dla najbliższych. W ferworze poszukiwań prezentów dla rodziny i przyjaciół łatwo jednak zapomnieć o bezpieczeństwie. Dlatego przypominamy, jak zadbać o swoje bezpieczeństwo finansowe w tym czasie, a także co zrobić, jeśli już zostaniesz okradziony.

Z tekstu dowiesz się:

  • jakie są zasady bezpiecznych płatności kartą w internecie,
  • co zrobić, jeśli ktoś ukradnie Ci kartę podczas świątecznych zakupów.

W tym roku w okresie przedświątecznym większość z nas zapewne zamieni buszowanie w galeriach handlowych na ciepłe kapcie i zakupy przez internet. Czy to jednak jest najlepszy sposób na bezpieczne zakupy? A co zrobić, jeśli jednak wybierzesz się do sklepu stacjonarnego i stracisz kartę? Sprawdź!

Płacenie kartą w internecie – bezpieczeństwo

Bezpieczne zakupy w internecie z reguły są możliwe. Warto jednak pamiętać o kilku zasadach i kwestiach, na które należy zwracać uwagę, dokonując płatności w internecie:

  • zwracaj uwagę na to, żeby nie podawać danych karty na stronie sklepu, a dopiero w witrynie operatora płatności,
  • sprawdzaj, czy strona, na której dokonujesz zakupów, jest zaufana: upewnij się, czy w pasku, w którym widnieje adres witryny, wyświetla się zielona kłódka wraz z opisaną weryfikacją przez konkretny system,
  • pamiętaj, by nigdy nie podawać numeru karty przez telefon: nie może tego od Ciebie oczekiwać żaden sklep ani platforma; by zapłacić za daną usługę, powinieneś za każdym razem wpisywać dane samodzielnie,
  • nie korzystaj z opcji zapamiętania danych karty – jeśli urządzenie dostanie się w niepowołane ręce, możesz stracić wszystkie środki, które masz na koncie,
  • regularnie sprawdzaj historię swoich płatności w internecie – jeśli zauważysz transakcję, której nie dokonywałeś, skontaktuj się ze swoim bankiem.

Kradzież karty bankomatowej – jak zastrzec kartę?

W świątecznej gorączce łatwo o zostawienie portfela na ladzie w sklepie, a galerie handlowe, choć w tym roku mniej zatłoczone, nadal są ulubionym miejscem działań kieszonkowców. Co zrobić, jeśli przytrafiła Ci się taka sytuacja? Jeśli zgubiłeś kartę albo padłeś ofiarą kradzieży, nie pozostaje Ci nic innego, jak zastrzec kartę.

Istnieje kilka sposobów zastrzegania kart. Jednym z najprostszych i najszybszych jest zadzwonienie pod numer +48 828 828 828. Pod tym numerem działa specjalny całodobowy system zastrzegania kart stworzony przez Związek Banków Polskich – Zastrzegam.pl. Wystarczy, że zadzwonisz pod jeden, łatwy do zapamiętania numer, wyjaśnisz dyspozytorowi swoją sytuację i podasz mu nazwę banku, w którym masz konto. Następnie zostaniesz przekierowany na infolinię swojego banku, gdzie będziesz mógł trwale, szybko i bezpiecznie zablokować kartę. Cała usługa jest darmowa (płacisz tylko za połączenie telefoniczne) i możesz z niej korzystać nawet wtedy, gdy jesteś za granicą.

Podczas świątecznego szaleństwa zakupów nie zapominaj o bezpieczeństwie. Jeśli jednak przydarzy Ci się już jakaś nieprzyjemna sytuacja, nie panikuj! Wybierz numer do systemu Zastrzegam.pl, szybko zastrzeż kartę i zapewnij sobie spokojne święta.

Komentarze

Komentarze dodane przez użytkowników