Drony - nowoczesna technologia nie tylko dla wojska

Drony – charakterystyka

Drony inaczej znane są pod skrótową nazwą UAV pochodzą od angielskiego wyrażenia „unmanned aerial veihcle”, co oznacza bezzałogowy statek powietrzny. Do obsługi dronów nie potrzebna jest bowiem załoga, tego typu statki nie mogą również zabierać pasażerów. Sterowane są zdalnie, przy pomocy pilotów, chociaż pojawiają się również zaawansowane technologie autonomiczne. Współczesne drony to niewielkie obiekty ważące kilka kilogramów, które za pomocą specjalnego napędu mogą poruszać się w powietrzu. Najczęściej mamy obecnie do czynienia z tzw. multikopterami, czyli modelami wyposażonymi w śmigła.

"Na rynku dostępne są różne rodzaje tego typu gadżetów. – Mówi przedstawiciel sklepu z drukarkami, sprzętem komputerowym i dronami ZiZaKo. - Wśród nich wyróżniamy modele amatorskie, typowo rekreacyjne, do których zalet należy nieskomplikowana obsługa oraz przystępna cena. Drugą kategorię stanowią drony profesjonalne, przeznaczone dla doświadczonych specjalistów, do celów komercyjnych i przemysłowych. Tego typu modele wyposażone są w wysokiej jakości kamery, systemy stabilizacji oraz akumulatory o długiej żywotności."

Zastosowania dronów

Obecnie drony wykorzystywane są z powodzeniem zarówno przez wojsko, jak i przez cywili. W wojsku stosuje się je do celów obserwacyjnych, zastosowanie znajdują tam m. in. drony śledzące, które wykorzystują nadajniki GPS. Obecnie jednak popularne stało się stosowanie dronów do celów prywatnych przez osoby cywilne. Gadżety te w swojej podstawowej wersji wykorzystywane są do rekreacji i zabawy. Szczególnie upodobali je sobie miłośnicy szeroko pojętego sportu, zwłaszcza dyscyplin ekstremalnych – dron to znakomity sposób na uwiecznienie w formie zdjęć czy filmu sportowych popisów. Możliwości nagrywania przy pomocy dronów doceniają również profesjonaliści. To prawdziwa rewolucja w dziedzinie fotografii lotniczej wykorzystywanej w różnych branżach. Rozwiązanie to cieszy się coraz większym zainteresowaniem w reklamie i marketingu, gdzie chętnie korzysta się z filmów i zdjęć wykonywanych z powietrza. To również cenny nabytek dla dziennikarzy i producentów telewizji informacyjnej. Jak się okazuje, drony znajdują również zastosowanie w monitoringu i ochronie budynków. Nie ulega zatem wątpliwości, iż drony to jedna z najważniejszych technologii XXI wieku, której znaczenie będzie rosło.

Komentarze

Komentarze dodane przez użytkowników