Microsoft SQL Server 2016 – wersja darmowa czy płatna?

Microsoft SQL Server 2016 to zestaw narzędzi, które stanowią niezastąpioną pomoc przy obsłudze baz danych na potrzeby stron www, serwerów czy też aplikacji webowych. Produkt giganta z Redmond jest dostępny w kilku edycjach, które różnią się od siebie funkcjonalnością, kosztem zakupu oraz przeznaczeniem. Podstawowy podział wyodrębnia jednak dwie grupy – edycje płatne oraz darmowe. Tłumaczymy, czy bezpłatna wersja Microsoft SQL Server 2016 to dobry wybór.

Microsoft SQL Server 2016 – wersje płatne

Microsoft SQL Server 2016 jest dostępny w dwóch edycjach płatnych:

  • Microsoft SQL Server 2016 Enterprise: stanowi wersję o najbardziej rozszerzonej funkcjonalności, dzięki czemu sprawdzi się doskonale w ogromnych centrach i hurtowniach danych, gdzie występują znaczne obciążenia. Wysoka wydajność systemu (zapewniona przez rozbudowane możliwości przetwarzania OLTP z wykorzystaniem analizy operacyjnej) oraz gwarancja bezpieczeństwa (będąca wynikiem zastosowania dwóch zaawansowanych funkcji szyfrowania danych) sprawiają, że Microsoft SQL Server 2016 Enterprise jest pierwszym wyborem największych firm. Wersja Enterprise nie posiada limitu na liczbę rdzeni procesora oraz maksymalnego przydziału pamięci, pozwalając na tworzenie baz danych o rozmiarze do nawet 524 PB,
  • Microsoft SQL Server 2016 Standard: jest popularnym rozwiązaniem w małych i średnich przedsiębiorstwach. Głównym powodem są delikatnie ograniczone parametry w stosunku do edycji Enterprise – Standard wprowadza maksymalne wykorzystanie pamięci dla pojedynczej instancji na poziomie 128 GB oraz wsparcie dla maksymalnie 24 rdzeni procesora. Poza tym Microsoft SQL Server 2016 Standard odbiega też w znaczny sposób funkcjami od swojego droższego odpowiednika, oferując podstawowe rozwiązania z zakresu bezpieczeństwa oraz inspekcji i integracji danych. Zubożenie funkcjonalności sprawia, że Standard nadaje się przede wszystkim do zarządzania danymi oraz analizy biznesowej w podstawowym.

Microsoft SQL Server 2016 – wersje bezpłatne

Poza edycjami płatnymi firma Microsoft udostępnia również bezpłatne edycje swoich systemów zarządzania bazą danych. Wyróżniamy:

  • Microsoft SQL Server 2016 Developer: ta wersja nie różni się w żaden sposób pod względem swojej funkcjonalności od edycji Enterprise, ale nie można używać jej w środowisku produkcyjnym. W praktyce oznacza to, że narzędzie SQL Server 2016 Developer może być wdrażane tylko w środowiskach rozwojowych, testowych i demonstracyjnych,
  • Microsoft SQL Server 2016 Express: to podstawowa edycja systemu, która w przeciwieństwie do wersji Developer może być wykorzystywana w projektach o charakterze komercyjnym. Express nadaje się jednak tylko do obsługi niewielkich baz danych – sprawdzi się najlepiej w przypadku tradycyjnych aplikacji oraz niezbyt wymagających aplikacji serwerowych. Powód? Wsparcie dla czterech rdzeni procesora, maksymalne wykorzystanie pamięci dla pojedynczej instancji wynoszące 1 GB oraz możliwość obsługi baz danych, których rozmiar nie przekracza 10 GB. Edycja Express jest też pozbawiona wielu funkcji związanych z bezpieczeństwem, hurtownią danych oraz analizą biznesową, które możemy znaleźć w pozostałych edycjach Microsoft SQL Server. 

Edycja płatna, a może darmowa – na co lepiej się zdecydować?

Ostateczna decyzja dotycząca wyboru odpowiedniej edycji systemu SQL Server 2016 powinna opierać się na analizie wielu czynników, takich jak wielkość firmy, stopień skomplikowania opracowywanych przez nią projektów czy też dostępny budżet.

Darmowe rozwiązania oferowane przez Microsoft z pewnością mogą stanowić doskonałą pomoc dla małych przedsiębiorstw, jednak z dużym prawdopodobieństwem nie nadadzą się do wykorzystania w przypadku poważniejszych działań  z jednej strony wynika to z braku praw do wykorzystania komercyjnego, a z drugiej z ograniczonej funkcjonalności – tłumaczy nam specjalista reprezentujący firmę Klucz-System z Gorzowa, która zajmuje się sprzedażą kluczy aktywacyjnych do oprogramowania i systemów operacyjnych.

W razie wątpliwości, jaki system zarządzania bazą danych będzie optymalnym rozwiązaniem, najlepiej zasięgnąć porady w firmowym zespole IT, który z pewnością będzie w stanie dopasować daną wersję systemu SQL Server 2016 do aktualnych i prognozowanych potrzeb przedsiębiorstwa.

 

Komentarze

Komentarze dodane przez użytkowników