Samochodowa tapicerka skórzana

Tapicerka samochodowa to jeden z niezwykle ważnych elementów wyposażenia samochodu, decydujący o wygodzie jazdy. Na pewno większość z nas miała do czynienia z przyklejeniem się odsłoniętych części ciała do tapicerki wykonanej ze sztucznego tworzywa, z imitacji skóry. Natomiast cechą większości skór naturalnych wykorzystywanych do obić siedzeń samochodowych jest przepuszczalność, po prostu oddychanie.

Zalety i wady tapicerki skórzanej

Skóra jest materiałem trwalszym od innych materiałów wykorzystywanych do obić siedzeń samochodowych. Jednak, by tak było należy o skórę dbać tak i zabezpieczać między innymi przed wilgocią, zarysowaniami oraz zatłuszczeniem. Nic nie jest wieczne nawet skóra, która po jakimś czasie w pewnych miejscach może się przecierać.

Oczywiście, producenci skórzanych obić samochodowych starają się je zabezpieczyć warstwą zabezpieczającą przed odbarwieniami lub działaniem promieniowania UV. Mimo to, jeśli właściciel auta nie podda czyszczeniu i konserwacji siedzeń przynajmniej trzy razy w miesiącu to długo się swoją tapicerką nie na cieszy.

W wypadku skóry bardzo zdradliwy jest nawet ledwo widoczny kurz, który może tworzyć zarysowania trudne potem do zniwelowania. Jeśli nie będziemy impregnować powierzchni tapicerki polecanymi przez producenta impregnatami to szybko w postaci plam może dać o sobie znać woda albo tłuszcz.

Co pewien czas warto obejrzeć szwy obić lub inne miejsca mocowań. Szwy również mogą się przecierać, natomiast w miejscach metalowych pochowań mogą się pojawiać naderwania obić.

Jakie stosujemy środki

Rzecz jasna w konserwacji i czyszczeniu tapicerki samochodowej nadal sprawdzają się domowe środki i są nawet niezbędne – czyli szczoteczki o różnej twardości, włosia, ściereczki, woda i odkurzacz. Inne, specjalistyczne, narzędzia i specyfiki zwykle poleca nam producent. 

Dokładne czyszczenie i konserwacja nie obejdą się bez uprzedniego odkurzenia odkurzaczem i szczotkami. Tu „punktami zapalnymi” mogą być zagłębienia siedzeń i szwy. Wodę przy wstępnym czyszczeniu siedzeń stosujemy raczej ostrożnie, raczej w postaci nawilgoconej nią ściereczki, najlepiej z mikrofibry.

Dosyć częstym zabrudzeniem są zatłuszczenia – w tym wypadku czasem sprawdzają się niektóre domowe sposoby, choćby ocet lub spirytus. Jednak stosując te środki należy mieć na uwadze ewentualność odbarwień skóry w tych miejscach. Najlepiej jednak usuwać tłuszcz profesjonalnymi preparatami, między innymi w postaci pianek.

Chyba najlepszym wyjściem jest zakup gotowego zestawu do czyszczenia i konserwacji skórzanej tapicerki samochodowej – z odpowiednimi preparatami, szczotkami i ściereczkami.

Komentarze

Komentarze dodane przez użytkowników