Tapicerka – z tkaniny, skórzana, czy ze sztucznej skóry?

Wszystkie rodzaje tapicerki mają swoje zalety i wady. Tyle że wybór zależy od tego, co zamierzamy obić tapicerką. Na pewno bardzo rzadko wybieramy do samochodu tapicerkę z tkaniny żakardowej, z pluszu lub zamszu. Również na krzesłach kuchennych bardzo dobrze się sprawdza tapicerka ze skaju, gdyż jest łatwa w czyszczeniu i niedroga, gdybyśmy ją chcieli wymienić na nową.

Tapicerki z tkaniny

Tapicerkę z tkaniny wybieramy często zarówno do mebli domowych, jaki do obić siedzeń samochodowych. Czym się najczęściej kierujemy decydując się na obicia z tkaniny?

W wypadku tapicerki meblowej o wyborze decyduje w dużej mierze gust estetyczny, kolorystyczny oraz odczucie dotykowe. Tapicerka powinna być oczywiście mocna i odporna na płyny i inne zaplamienia.

Część z nabywców kieruje się tym, by tkanina była odpowiednia dla alergików i właścicieli zwierząt. I taką może być „mikrofaza” – wytrzymała, elastyczna i miękka.

Przyjemna w dotyku i jednocześnie mocna jest – „szenila”. Włoskowatą okrywą włókienną i przez to bardzo przyjemną w dotyku, charakteryzuje się plusz, czyli aksamit, welur i welwet. Strzyżyną tekstylną jest „flok” – również bardzo miękki w dotyku. Sięgamy też po plecionki i wspomniany żakard.

Wiadomo jednak, że tkanina należy do tworzyw oddychających i na ogół przepuszczających wodę. Chociaż producenci znaleźli i na to sposób. Również tkaniny obiciowe mogą być pokryte specjalnym, nieprzemakalnym impregnatem. Taka tapicerka jest w dużym stopniu odporna na zabrudzenia.

Tapicerka skórzana

Skóra jest materiałem na ogół droższym od tkanin, jednak charakteryzuje się dużą trwałością. Mimo to bywa przepuszczalna, jeśli chodzi o płyny, bywa też niełatwa w czyszczeniu i konserwacji. Mimo to na wszystko są sposoby.

Skóry najogólniej możemy podzielić na trzy rodzaje – gładkie (licowe), szorstkie i lakierowane. Szorstkie (welury, zamsze i nabuki) rzadziej wykorzystywane są do tapicerki, zwłaszcza samochodowej.

Na tapicerkę samochodową najchętniej wybieramy skóry gładkie (głownie cielęce i bydlęce) w małym stopniu przepuszczające płyny. Warto jest wybrać tapicerką skórzaną pokrytą impregnatem uodparniającym na promieniowanie UV.

Jednak obicia skórzane wymagają regularnego czyszczenie i konserwacji. Najlepiej jest ją systematycznie czyścić z kurzu i okruchów miękką szczoteczką.  Stajemy jednak przed większym wyzwaniem, gdy nasza skórzana tapicerka zostaje zaplamiona, na przykład tłustą substancją. Wtedy najbaczniejszy będzie zakup zestawu do czyszczenia skóry z odpowiednimi preparatami, na przykład pianką do odtłuszczania w sprayu.

Komentarze

Komentarze dodane przez użytkowników