Jak wybrać odpowiednią pompę do smarowania?

Pompy do smarowania to jeden z najważniejszych elementów składających się na automatyczne systemy smarowania. Ich wybór nie jest jednak prosty i zależy od wielu różnych czynników. Takie rozwiązanie ma swoje plusy, w tym szeroką ofertę, która pozwala znaleźć dokładnie taki model, który jest potrzebny na hali produkcyjnej. Niestety źle dobrana pompa może sprawiać w przyszłości spore problemy.

Na co zwrócić uwagę wybierając pompę?

Najważniejszym elementem, na który zawsze zwraca się uwagę, jest przeznaczenia pompy. Maszyny w różnych branżach mają inne potrzeby, mogą pracować w różnych warunkach oraz miejscach. Inny system należy zamontować w przemyśle farmaceutycznym, spożywczym czy budowlanym. Oprócz przeznaczenia niezmiernie ważne są:

  • rodzaj pompy, jaką chce się zamontować u siebie w firmie – są to urządzenia elektryczne, manualne i pneumatyczne,
  • przepustowość i wydajność pompy,
  • układ, do którego urządzenie ma być podłączone.

Pompy do smarowania są wytrzymałe i mogą pracować przez wiele lat, ale od ich wyboru będzie zależało, czy spełnią oczekiwania klienta.

Oprócz podstawowych kryteriów, jakie należy wziąć pod uwagę, jest jeszcze masa innych, mniej decydujących czynników, które wpływają na jakość pracy pompy. Od nich zależy to, jak będzie się z nią pracowało. Należy zwrócić na nie szczególną uwagę, jeśli prowadzi się zakład, który wymaga specyficznych warunków. Przedsiębiorca szukający pompy powinien więc zainteresować się:

  • temperaturą, pod którą pompa może pracować,
  • pojemnością zbiornika, w którym będzie przechowywany smar,
  • gęstością smaru, którą może obsługiwać maszyna,
  • wagą pompy oraz całego systemu,
  • ciśnieniem, pod jakim pompa może pracować,
  • liczbą urządzeń, które jest w stanie obsłużyć dana pompa.

Jak pompa do smarowania będzie najlepsza?

Przez to, ile czynników trzeba wziąć pod uwagę, wybierając pompę, trudno jest samodzielnie ustalić, jaki model sprawdzi się najlepiej. Wiele firm takich jak Układy Centralnego Smarowania Sp. z o.o. – dystrybutor systemów centralnego smarowania firmy DROPSA może pomóc dobrać pasujące do potrzeb przedsiębiorcy urządzenie. Takie rozwiązanie nie będzie kosztowało więcej, niż samodzielne wyszukanie pompy, a przy tym zagwarantuje, że dobierze się najlepszy możliwy system. Kontaktując się ze specjalistą, warto przygotować sobie listę wymagań, które powinien spełniać automatyczny system smarowania. To znacznie ułatwi pracę i pozwoli dobrać nie tylko model pasujący do branży, ale także specyficznych wymagań konkretnej linii produkcyjnej.

Komentarze

Komentarze dodane przez użytkowników