Elektroniczne przyspieszenia

Elektronika w dzisiejszych czasach kojarzy się nam głównie z komputerami a może nawet coraz bardziej z urządzeniami przenośnymi takimi jak smartfony. Znane istotne przełomy cywilizacyjne niekoniecznie związane były z elektroniką, mimo to trudno sobie jest wyobrazić świat bez wynalazków Grahama Bella, Nikola Tesli, Thomasa Edisona, czy nawet Billa Gates'a.

Pomijając jednak wynalazki elektroniczne sprzed wieków, jakie lata byśmy zaliczyli do przełomowych w czterech ostatnich dekadach?

Przełomy ostatnich dekad

Pierwsze komputery osobiste na pewno były przełomem ale na pewno nie na społeczną skalę. Raczej służyły wojsku, uczelniom i badaczom. Dlatego do przełomów społecznych warto jest zaliczyć wejście w latach 80. do powszechnego użytku komputerów Atari, Amiga i Commodore. Nie można tu pominąć przejścia komputera z systemu tekstowego na obrazkowy w pierwszej lat 80. dzięki między innymi firmie Apple.

Jednak w aspekcie masowego użytkowania chyba największej rewolucji dokonała firma Microsoft pod koniec lat osiemdziesiątych i w pierwszej połowie dziewięćdziesiątych. Napisano pierwszą przeglądarkę, stworzono podstawy języka HTML. Przeglądarka Mosaic pozwoliła już na oglądanie stron graficznych. Wtedy to już zaczęła się rewolucja internetowa nabierając szybko niebywałego przyspieszenia powodując jednocześnie ogromne zmiany nie tylko w komunikowaniu się ale i społeczne zmiany mentalnościowe.

Mimo to nikt się jeszcze wtedy nie spodziewał jaką rewolucję (także w aspekcie bezpieczeństwa) spowoduje pojawienie się portali społecznościowych, aparatów komórkowych i aplikacji mobilnych. Nie było jeszcze wtedy  w powszechnym ubytku pojęcia cyberprzestępstwa. 

Warto przypomnieć, że do powszechnego użytku w Polsce aparaty komórkowe zaczęły wchodzić po 1998 roku, zresztą nastąpiło to lawinowo.

Zagrożenia

W 2004 roku powstaje Facebook, funkcjonują już wtedy inne portale społecznościowe ale nie tak zmyślne jak FB. Wpływ tego portalu na światową społeczność okazał się niebywały wraz licznymi uzależnieniami.

Facebook jednocześnie zaczyna odkrywać skłonności sporej grupy światowej populacji między innymi do psychicznego ekshibicjonizmu i agresji, w tym moralnego szantażu. W sieci znajduje się wiele stron toksycznych choćby nakłaniających do samobójstw i terroryzmu. Co najgorsze, nawet osoby nie korzystające z portali społecznościowe mogą być poddane manipulacji w internecie.

Mimo to chyba największą szkodą jaką wyrządzają portale społecznościowe jest - paradoksalnie - oddalanie się ludzi od siebie, brak bliskości bezpośredniej.

Komentarze

Komentarze dodane przez użytkowników