Na czym polega test stereoskopowy?

Widzenie przestrzenne to umiejętność, którą posiada każdy. Niekiedy jednak dochodzi do wady wzroku, która uniemożliwia właściwe odbieranie obrazu przez gałki oczne. Zaburzenia widzenia obuocznego dają wiele pobocznych symptomów, które mogą zwiastować poważniejsze problemy ze wzrokiem. Jeżeli one wystąpią, warto zwrócić się do okulisty, który przeprowadzi test stereoskopowy. Na czym on polega?

Symptomy zaburzenia widzenia przestrzennego

Problemy ze wzrokiem nie zawsze przejawiają się tylko z utratą ostrości widzenia.
O zaburzeniach mogą świadczyć także inne symptomy, które często nie są utożsamiane z problemami z oczami. W przypadku zaburzeń widzenia przestrzennego, niepokojącymi objawami, które wymagają postawienia diagnozy lekarskiej są:

  • bóle i zawroty głowy,
  • zaburzenia koncentracji,
  • senność,
  • problemy z pamięcią,
  • zmęczenie oczu,
  • problemy z wykonywaniem czynności z bliska,
  • problemy z oceną odległości.

Są to bezpośrednie wskazania do wizyty lekarskiej oraz przeprowadzenia poszerzonej diagnostyki takiej jak na przykład test stereoskopowy. – "Okulista za pomocą specjalnych urządzeń może przeprowadzić badanie widzenia obuocznego -mówi specjalista z firmy PolandOptical. – Do takiej diagnostyki wykorzystuje się nieskomplikowane w obsłudze, ale bardzo miarodajne urządzenia pomiarowe" – dodaje. Test stereoskopowy nie wymaga specjalnych przygotowań i trwa tylko kilka minut.

Jak wygląda test stereoskopowy?

Badanie stereoskopowe często jest przeprowadzane jako standardowy element badania okulistycznego, nawet gdy u pacjenta nie występują objawy zaburzeń wzroku. Test stereoskopowy może być wykonany za pomocą specjalnego urządzenia nazywanego synoptoforem. Badanie takie pozwala ocenić percepcję wzroku, poprzez poddawanie oczu innym bodźcom. Synoptofor wyposażony jest w dwie tuby, a w każdej z nich wyświetlany jest inny obrazek przydzielony do lewego i prawego oka. Badanie pozwala ustalić położenie gałek, stereopsję.

Jak często przeprowadzać badanie wzroku?

Wizyty u okulisty powinny być znacznie częstsze w przypadku osób starszych. Jednak nawet małe dzieci stanowią sporą grupę pacjentów okulistycznych, a test stereoskopowy w ich przypadku jest częstą procedurą. W młodszym wieku pojawiają się wrodzone wady wzroku, które można skutecznie leczyć za pomocą dostępnych metod. Badanie stereoskopowe pozwala zdiagnozować i wykluczyć problemy z widzeniem, które utrudniają codzienne funkcjonowanie i mogą wywoływać nieprzyjemne dolegliwości.

 

Komentarze

Komentarze dodane przez użytkowników